Okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne – dodatek, który pozwala zachować zdrowie. Wybór okularów przeciwsłonecznych wydaje się prosty, bo przecież można je kupić wszędzie – nie tylko w salonach optycznych, ale nawet w hipermarkecie, poczcie czy na targowisku. Paradoksalnie to właśnie jest źródłem wielu problemów, ponieważ dobre okulary poza salonami optycznymi można znaleźć naprawdę bardzo rzadko.

Soczewka

Przede wszystkim konieczna jest soczewka, która ochroni przed promieniami UVA i UVB. Wartość filtra nie może być mniejsza niż 400. Samo przyciemnienie nie tylko nie pomaga, ale nawet szkodzi, ponieważ powoduje szersze otwarcie źrenicy, co bez filtra UV jest bardzo groźne dla zdrowia.

Ważny jest również kształt oprawek, ale nie ze względów estetycznych. Chodzi o to, aby okulary chroniły również przed promieniami wpadającymi po bokach, nad i pod okularami. Oczywiście estetyka też jest ważna, ale tylko optyk zwróci uwagę na zagrożenie, jakie wiąże się z niewłaściwym doborem okularów przeciwsłonecznych. Przy okazji trzeba będzie także zdecydować się na okulary z polaryzacją lub bez. Przy dobrej klasy okularach przeciwsłonecznych nie jest to już znaczna różnica w cenie, dlatego najczęściej polaryzacja jest standardem. Dzięki niej zniwelowane do minimum zostają odbłyski światła na przykład od wody albo powierzchni szklanych, co wprawdzie nie zwiększa już bezpieczeństwa wzroku, bo sama polaryzacja nie wpływa na ilość promieniowania UV docierającego do źrenicy, ale zdecydowanie poprawia komfort widzenia.

Jak dobrać kolor szkła?

Niektóre okulary mają wymienne soczewki, inne nie. Warto więc zdecydować się na konkretny kolor, ponieważ ten również ma znaczenie daleko wykraczające poza estetykę. Brązowe zwiększają kontrast między barwą zieloną i niebieską, odcinając sporą część niebieskiego widma. Świetnie sprawdzają się zimą, a także nad wodą. Szare lub szarozielone soczewki nie zmieniają kolorów, dlatego sprawdzają się dobrze w słonecznie dni na przykład do prowadzenia samochodu czy jazdy na rowerze. Są one bardzo uniwersalne, ale nie zdają egzaminu przy dużym stopniu zachmurzenia lub wieczorem, kiedy zaleca się używanie soczewek pomarańczowych, zwiększających kontrast, odcinających barwy pomarańczowe, które utrudniają prawidłową ocenę odległości.

Tak naprawdę czynników, które bierze się pod uwagę przy wyborze dobrych okularów przeciwsłonecznych, jest jeszcze wiele, ale to tylko dodatkowy powód, aby, jeśli chodzi o zdrowie oczu i komfort widzenia, nie ufać naklejkom na soczewkach i materiałom reklamowym, ale raczej zwrócić się po pomoc do profesjonalisty, który doradzi i pomoże w wyborze optymalnego rozwiązania.