plutaoptyk.pl

NAPRAWA OKULARÓW

Naprawa okularów

Naprawa okularów. Okulary, nawet te najlepsze i najtrwalsze, są jednak dość delikatne i nietrudno je przez przypadek uszkodzić. Do najczęściej pojawiających się uszkodzeń należy złamanie noska lub skrzywienie zauszników, ale zdarzają się też przypadki poluzowania całej soczewki lub skrzywienia oprawek. Na szczęście większość uszkodzeń można stosunkowo łatwo naprawić, jeśli ma się odpowiednią wiedzę i narzędzia.

Dlaczego nie naprawiać okularów samodzielnie?

Proste prace, takie jak demontaż noska w celu wyczyszczenia okularów można teoretycznie wykonać samodzielnie, jednak jeśli chodzi o naprawy uszkodzeń, to najbezpieczniej jest zlecić je optykowi. Przede wszystkim wykonanie naprawy okularów w okresie gwarancyjnym przez osoby nieuprawnione, powoduje samoczynne wygaszenie gwarancji, a to poważne ryzyko. Po drugie, profesjonalista dysponuje narzędziami niezbędnymi do fachowej naprawy – może się wydawać, że skoro nie potrzeba dużych maszyn, to sprawa jest prosta, ale tak naprawdę to właśnie naprawy drobnych elementów są najbardziej kłopotliwe, tym bardziej że okulary muszą być zawsze wykonane bardzo precyzyjnie. W warunkach domowych nie ma możliwości zachowania najwyższej dokładności.

Czy naprawione okulary są jak nowe?

Pod względem funkcjonalnym – prawie zawsze dokładnie takie same. Problemy mogą pojawiać się jedynie w przypadku okularów, a ściślej rzecz ujmując oprawek, które nie są już produkowane. Niektóre elementy są bowiem charakterystyczne tylko dla konkretnych modeli i nie zawsze można – nawet u profesjonalnego optyka – wymienić je na oryginalne. Najczęściej jednak naprawione okulary ani estetycznie, ani funkcjonalnie nie różnią się od stanu przed uszkodzeniem. Rzecz jasna są takie uszkodzenia, których nie można łatwo usunąć – pęknięcie oprawki lakierowanej albo wyłamanie zausznika. Specjalista jednak nie będzie miał większych problemów z zastosowaniem nieraz bardzo skomplikowanych metod naprawy.

Czy opłaca się naprawiać okulary?

W zdecydowanej większości przypadków tak – naprawa okularów będzie tańsza, niż wykonanie nowych. Wyjątkiem mogą być tutaj stare, tanie, ale bardzo poważnie uszkodzone oprawki. W takich przypadkach niekiedy można tylko przełożyć soczewki w nowe oprawki, a jedynie sporadycznie nawet najlepszy profesjonalista rozłoży bezradnie ręce – zwykle są to jednak przypadki na tyle oczywiste, że nikt nawet nie próbuje szukać punktu napraw okularów. W przypadku mniej więcej 97% uszkodzeń naprawa okularów przywraca im wszystkie oryginalne właściwości i cały czas jest opłacalna.