plutaoptyk.pl

SOCZEWKI

Soczewki progresywne

Soczewki progresywne to specyficzny rodzaj szkieł korekcyjnych, które są podzielone na trzy strefy, z których każda przeznaczona jest do patrzenia na inną odległość: jedna dolna strefa do bliży, górna część soczewki od dali, a pomiędzy nimi strefa przeznaczona do patrzenia na odległości pośrednie.

Odrobina techniki

Kiedy się weźmie do ręki soczewkę progresywną, nie widać żadnych granic pomiędzy tymi trzema strefami. Skąd więc się one biorą i dlaczego kończą się w tym, a nie innym miejscu? A więc po kolei – nowoczesne soczewki progresywne są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta. Na podstawie bardzo dokładnego badania ostrości wzroku określa się oddzielnie parametry korekcyjne dla poszczególnych odległości, a następnie na tej podstawie liczy pożądane parametry soczewki – jej grubość, kształt, krzywiznę. Dzięki termu powstaje soczewka, która inaczej skupia światło w różnych obszarach swojej krzywizny – jest to nadal pojedynczy element, w którym strefy wyróżnia się na podstawie obliczeń matematycznych i zmian konstrukcyjnych. A skąd wiadomo, gdzie która strefa ma się kończyć? To także wynik badania wzroku oraz ogólnej wiedzy o fizjologii oczu – kiedy patrzy się blisko, oczy są skierowane w dół, a kiedy w dal – wyżej. To podstawowa zasada, którą oczywiście należy dostosować do potrzeb konkretnego pacjenta.

Wygoda i pewność?

Czy soczewki progresywne są wygodne? Podstawową ich zaletą jest fakt, że nie trzeba mieć ze sobą kilku par okularów, ponieważ już jeden komplet szkieł progresywnych zapewnia odpowiedni komfort widzenia z każdej odległości. A czy patrząc przez takie soczewki dostrzega się przejścia między kolejnymi obszarami widzenia? Jeśli soczewka została wykonana profesjonalnie, a wyniki badania wzroku odzwierciedlały rzeczywistą wadę, to nic takiego nie ma miejsca. Soczewki progresywne są idealnie dopasowane do potrzeb konkretnej osoby, więc gdyby zamienić okulary dwojgu pacjentów, wówczas żaden z nich nie czułby się komfortowo, ale to chyba oczywiste.

Czy to się opłaca?

Soczewki progresywne są droższe od jedno i dwuogniskowych – to wynika ze sposobu ich produkcji. Są jednak także wygodniejsze, a to czy się opłaca ich użyć, to kwestia indywidualna: najczęściej są tańsze niż dwa komplety oprawek i soczewek „do chodzenia” i „do czytania”, a poza tym soczewka progresywna wnosi konkretną wartość dodaną: komfort noszenia i ostrość widzenia bez potrzeby noszenia przy sobie kilku futerałów i par okularów. Oczywiście każdy musi ocenić indywidualnie, czy chce ponieść ten wydatek, ale jedno jest pewne – na soczewkach progresywnych się nie oszczędza, jeśli mają one zapewnić odpowiednie widzenie, bo muszą być wykonane z najwyższej jakości materiałów i z niewyobrażalną precyzją.